փախստականի միջեւ կնքված՝ բնակարանի հատկացման մասին պայմանագիրը:
Այդպիսի պայմանագիր չլինելու դեպքում բնակարանները փախստականներին
սեփականության իրավունքով հատկացնելու հիմք է հանդիսանում փախստականների
հարցերով զբաղվող լիազոր պետական մարմնի տված համապատասխան տեղեկանքը:
Հոդված 4.Բնակարանները սեփականության իրավունքով հատկացնելը Բնակարանները փախստականներին սեփականության իրավունքով հատկացվում են անհատույց` մարզերում` մարզպետների, Երեւան քաղաքում` Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած պետական մարմնի կողմից: (4-րդ հոդվածը փոփ. 04.02.10 ՀՕ-9-Ն) Հոդված 5.Բնակարանները սեփականության իրավունքով հատկացնելու համար դիմում ներկայացնելը Բնակարանների՝ սեփականության իրավունքով հատկացումը կատարվում է տվյալ բնակարանում բնակվող փախստականի կողմից համապատասխան մարզպետին (Երեւան քաղաքում` Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած պետական մարմնին) ուղղված դիմումի հիման վրա` այդ բնակարանում բնակելի տարածության նկատմամբ օգտագործման իրավունք ունեցող չափահաս անձանց գրավոր համաձայնության առկայության դեպքում: Բնակարանների՝ սեփականության իրավունքով հատկացումը կատարվում է դիմումը ներկայացնելուց հետո՝ մեկ ամսվա ընթացքում: (5-րդ հոդվածը փոփ. 04.02.10 ՀՕ-9-Ն) Հոդված 6.Դիմում ներկայացնելու ժամկետները Մինչեւ 2009 թվականի հունիսի 30-ը բնակարան ստացած փախստականներն այդ բնակարանը սեփականության իրավունքով իրենց հատկացնելու մասին դիմումը կարող են ներկայացնել մինչեւ 2013 թվականի դեկտեմբերի 31-ը: 2009 թվականի հունիսի 30-ից հետո բնակարան ստացած փախստականները բնակարանը սեփականության իրավունքով իրենց հատկացնելու մասին դիմումը կարող են ներկայացնել բնակարանը ստանալու օրվանից հետո` մեկ տարվա ընթացքում: Սահմանված ժամկետներում դիմում չներկայացրած փախստականների բնակարանները համարվում են պետական բնակարանային ֆոնդի բնակարաններ, եւ դրանք տնօրինում է փախստականների հարցերով զբաղվող պետական լիազոր մարմինը: (6-րդ հոդվածը խմբ. 20.05.05 ՀՕ-110-Ն, փոփ. 07.04.09 ՀՕ-81-Ն, 24.10.12 ՀՕ-186-Ն) Հոդված 7.Սեփականության ձեւը Բնակարանները սեփականության իրավունքով անհատույց հատկացվում են տվյալ բնակարանի օգտագործման իրավունք ունեցող անձանց` որպես նրանց ընդհանուր համատեղ սեփականություն: Հոդված 8.Օրենքի ուժի մեջ մտնելը Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակման հաջորդ օրվանից: Հայաստանի Հանրապետության ՆախագահՌ. Քոչարյան 2002 թ. դեկտեմբերի 6 Երեւան ՀՕ-458-Ն Փոփոխման պատմություն Փոփոխող ակտՀամապատասխան ինկորպորացիան