8) ջրային համակարգերի կառավարման կազմակերպումը, պահպանումը եւ զարգացումը.
9) ստորերկրյա ջրային մարմինների համար լավ կարգավիճակի, մակերեւութային ջրային
մարմինների համար առնվազն լավ կարգավիճակի, իսկ խիստ փոփոխված ջրային
մարմինների համար՝ պոտենցիալ լավ կամ միջակ կարգավիճակի ապահովումը։
(7-րդ հոդվածը լրաց. 07.07.22 ՀՕ-316-Ն)
Գ Լ ՈՒ Խ 2. ՋՐԱՅԻՆ ՌԵՍՈՒՐՍՆԵՐԻ ԿԱՌԱՎԱՐՄԱՆ ՄԱՐՄԻՆՆԵՐԸ
Հոդված 8.Ջրի ազգային խորհուրդը (հոդվածն ուժը կորցրել է 13.11.19 ՀՕ-211-Ն) Հոդված 9.Վեճերը լուծող հանձնաժողովը (հոդվածն ուժը կորցրել է 13.11.19 ՀՕ-211-Ն) Հոդված 10.Ջրային ռեսուրսների կառավարման եւ պահպանության մարմինը Ջրային ռեսուրսների կառավարման եւ պահպանության մարմինը՝ 1) համակարգում է Հայաստանի Հանրապետության ջրի ազգային քաղաքականության եւ ջրի ազգային ծրագրի նախագծի նախապատրաստման աշխատանքները. 2) ջրի ազգային քաղաքականության եւ ջրի ազգային ծրագրի սահմաններում իրականացնում է ջրային ռեսուրսների համապարփակ կառավարումը եւ պահպանությունը. 3) մշակում է ջրային ռեսուրսների վրա տնտեսական գործունեության հետեւանքով առաջացած ազդեցության գնահատման էկոլոգիատնտեսական հիմնավորման սկզբունքները եւ նորմերը. 4) դասակարգում է ջրային ռեսուրսներն ըստ օգտագործման գործառույթի եւ կարգավիճակի. 5) մասնակցում է ջրերի ստանդարտների մշակմանը եւ վերահսկում է դրանց կիրառումը. 6) ջրի ազգային ծրագրի համաձայն սահմանում է ջրային ռեսուրսների սահմանային թույլատրելի կոնցենտրացիայի ու էկոլոգիական նվազագույն ելքերը եւ հաստատում է կեղտաջրերի թույլատրելի սահմանային արտահոսքի որակական եւ քանակական չափանիշները. 7) հաստատում է մակերեւութային եւ ստորերկրյա ջրառի սահմանային մեծությունները. 8) ապահովում է ջրավազանային կառավարման պլանների մշակումը եւ դրանց իրականացումը. 9) իր հաստատած կանոնակարգի համաձայն՝ լիազորված անձանց միջոցով ստանում է ջրօգտագործման թույլտվության հայտերը. 10) տալիս է ջրօգտագործման թույլտվությունները. 11) հաստատում է ջրօգտագործման եւ ջրահեռացման, ինչպես նաեւ ջրային համակարգերում կորուստների նորմատիվները. 12) կազմակերպում է ջրային ռեսուրսների մոնիտորինգի իրականացումը. 13) ջրային ռեսուրսների կառավարման եւ պահպանության բնագավառում ապահովում է միասնական գիտատեխնիկական պետական քաղաքականության իրականացումը, կազմակերպում է բնագավառի հիմնարար ու կիրառական գիտական հետազոտությունների կատարման եւ արդյունքների ներդրման գործընթացը. 14) համակարգում է ջրային ռեսուրսների կառավարման եւ պահպանման հարցերին առնչվող ծրագրերի մշակման եւ իրականացման աշխատանքները. 15) բացահայտում է ջրհավաք ավազանների հյուծման սպառնալիքները եւ մշակում է միջոցառումներ` ջրային էկոհամակարգերի վրա վնասակար ազդեցությունները կանխելու համար. 16) կառավարության հաստատած կարգին համապատասխան ապահովում է իր կողմից մշակված փաստաթղթերի հրապարակայնությունը եւ հասարակայնության ծանուցումը. 17) սահմանում է ստորերկրյա ջրերի արտոնյալ օգտագործման իրավունքի ձեռքբերման համար անհրաժեշտ ջրառի սահմանային ծավալի չափը՝ սույն օրենսգրքով սահմանված դեպքերի համար. 18) ապահովում է ջրաէկոհամակարգերի պահպանման գոտիների քարտեզների մշակումը. 19) ջրի ազգային ծրագրի պահանջների համաձայն վերահսկողություն է իրականացնում ջրային ռեսուրսների օգտագործման եւ պահպանության բնագավառում սահմանված նորմերի՝ չափաքանակների եւ սահմանափակումների կատարման նկատմամբ. 20) «Գործունեության իրականացման ծանուցման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով տրամադրում է ստորերկրյա քաղցրահամ ջրերի օգտագործման նպատակով հորատման գործունեության իրականացման իրավունք. 21) (կետն ուժը կորցրել է 13.11.19 ՀՕ-211-Ն) 22) մշակում եւ հաստատում է ջրային ռեսուրսներ թափվող կեղտաջրերի թույլատրելի սահմանային արտահոսքի չափաքանակների հաշվարկի մեթոդիկան: 23) ապահովում է ջրային ռեսուրսների պահպանության փաստացի վիճակի մոնիտորինգը եւ առանց ջրօգտագործման թույլտվության ջրօգտագործման կամ ջրօգտագործման թույլտվության պայմաններին կամ պահանջներին անհամապատասխան ջրօգտագործման վերաբերյալ ամփոփագիր (այսուհետ՝ Ամփոփագիր) կազմելը եւ սույն օրենսգրքի 117-րդ հոդվածով սահմանված ծանուցագրի հետ բնապահպանության ոլորտում վերահսկողություն իրականացնող տեսչական մարմին (այսուհետ՝ Տեսչական մարմին) ներկայացնելը, որը Տեսչական մարմնի համար ստուգում իրականացնելու հիմք է: Ամփոփագրի ձեւը հաստատում է Ջրային ռեսուրսների կառավարման եւ պահպանության
Հոդված 8.Ջրի ազգային խորհուրդը
(հոդվածն ուժը կորցրել է 13.11.19 ՀՕ-211-Ն)