ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց՝ արդարադատության ոլորտում Կառավարության
քաղաքականությունը մշակող եւ իրականացնող նախարարության իրավաբանական անձանց
պետական ռեգիստրի գործակալության գործառույթներին առնչվող դիմումները եւ ընթացք է
տալիս դրանց։
(42.1-ին հոդվածը լրաց. 19.01.21 ՀՕ-42-Ն)
Գ Լ ՈՒ Խ XIII ՀՅՈՒՊԱՏՈՍԱԿԱՆ ՎԱՎԵՐԱՑՈՒՄԸ
Հոդված 44. (հոդվածն ուժը կորցրել է 11.12.23 ՀՕ-389-Ն) Հոդված 45. (հոդվածն ուժը կորցրել է 11.12.23 ՀՕ-389-Ն) Հոդված 46. (հոդվածն ուժը կորցրել է 11.12.23 ՀՕ-389-Ն) Հոդված 47. (հոդվածն ուժը կորցրել է 11.12.23 ՀՕ-389-Ն) Հոդված 48. (հոդվածն ուժը կորցրել է 11.12.23 ՀՕ-389-Ն) Հոդված 49. (հոդվածն ուժը կորցրել է 11.12.23 ՀՕ-389-Ն) Գ Լ ՈՒ Խ XIII ՀՅՈՒՊԱՏՈՍԱԿԱՆ ՎԱՎԵՐԱՑՈՒՄԸ Հոդված 50. Հյուպատոսական վավերացման նպատակն է պարզել եւ հաստատել այդ փաստաթղթերում եւ ակտերում առկա ստորագրությունների իսկությունը, ինչպես նաեւ նստավայր պետության օրենքներին դրանց համապատասխանությունը: Հյուպատոսական վավերացման կարգը սահմանվում է Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ: Հոդված 51. Հյուպատոսական հիմնարկի ղեկավարը վավերացնում է իր հյուպատոսական տարածաշրջանի իրավասու մարմինների մասնակցությամբ կազմված կամ նրանց կողմից
Հոդված 44.
(հոդվածն ուժը կորցրել է 11.12.23 ՀՕ-389-Ն)
Հոդված 45.
Հոդված 46.
Հոդված 47.
Հոդված 48.
Հոդված 49.
Գ Լ ՈՒ Խ XVI ՀՅՈՒՊԱՏՈՍԱԿԱՆ ՀԻՄՆԱՐԿԻ ՂԵԿԱՎԱՐԻ ՊԱՐՏԱԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ ՖԻՏՈՍԱՆԻՏԱՐԱԿԱՆ ԵՎ ԱՆԱՍՆԱԲՈՒԺԱԿԱՆ ԱՆՎՏԱՆԳՈՒԹՅԱՆ ՊԱՀՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԲՆԱԳԱՎԱՌՈՒՄ
Հոդված 52. Վավերացման ենթակա չեն այն փաստաթղթերն ու ակտերը, որոնք հակասում են Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությանը կամ իրենց բովանդակությամբ կարող են վնաս հասցնել Հայաստանի Հանրապետության շահերին կամ պարունակում են Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների պատիվն ու արժանապատվությունը արատավորող տեղեկություններ: Գ Լ ՈՒ Խ XIV ՀՅՈՒՊԱՏՈՍԱԿԱՆ ԳԱՆՁՈՒՄՆԵՐԸ Հոդված 53. Հյուպատոսական գործողությունների համար պետական տուրքի ձեւով կատարվում են հյուպատոսական գանձումներ` օրենքով սահմանված կարգով եւ չափով: Վճարման են ենթակա նաեւ նշված գործողությունների կատարման հետ կապված փաստացի ծախսերը: (53-րդ հոդվածը խմբ. 27.12.97 ՀՕ-171) Հոդված 54. (հոդվածն ուժը կորցրել է 27.12.97 ՀՕ-171) ԲԱԺԻՆ IV ՀՅՈՒՊԱՏՈՍԱԿԱՆ ՀԻՄՆԱՐԿԻ ՂԵԿԱՎԱՐԻ ՊԱՐՏԱԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ ՍԱՆԻՏԱՐԱԿԱՆ, ՖԻՏՈՍԱՆԻՏԱՐԱԿԱՆ ԵՎ ԱՆԱՍՆԱԲՈՒԺԱԿԱՆ ԱՆՎՏԱՆԳՈՒԹՅԱՆ ՊԱՀՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԲՆԱԳԱՎԱՌՈՒՄ Գ Լ ՈՒ Խ XV ՀՅՈՒՊԱՏՈՍԱԿԱՆ ՀԻՄՆԱՐԿԻ ՂԵԿԱՎԱՐԻ ՊԱՐՏԱԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ ՍԱՆԻՏԱՐԱԿԱՆ ԱՆՎՏԱՆԳՈՒԹՅԱՆ ՊԱՀՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԲՆԱԳԱՎԱՌՈՒՄ Հոդված 55. Կարանտինային հիվանդությունների ի հայտ գալու դեպքում հյուպատոսական հիմնարկի ղեկավարն այդ մասին անհապաղ տեղեկացնում է Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությանը` նշելով վարակված շրջանի անվանումը, դեպքերի թիվը եւ տեղական իշխանությունների կողմից ձեռնարկված հակահամաճարակային միջոցառումները: Հյուպատոսական հիմնարկի ղեկավարը Հայաստանի Հանրապետություն մուտք գործելու թույլտվություն ստացած անձանց տեղեկացնում է Հայաստանի Հանրապետություն մուտք գործելու ժամանակ պատվաստման վերաբերյալ միջազգային հավաստագիր ներկայացնելու անհրաժեշտության մասին: Գ Լ ՈՒ Խ XVI ՀՅՈՒՊԱՏՈՍԱԿԱՆ ՀԻՄՆԱՐԿԻ ՂԵԿԱՎԱՐԻ ՊԱՐՏԱԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ ՖԻՏՈՍԱՆԻՏԱՐԱԿԱՆ ԵՎ ԱՆԱՍՆԱԲՈՒԺԱԿԱՆ ԱՆՎՏԱՆԳՈՒԹՅԱՆ ՊԱՀՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԲՆԱԳԱՎԱՌՈՒՄ Հոդված 56. Հյուպատոսական տարածաշրջանի սահմաններում գյուղատնտեսական բույսերի վտանգավոր հիվանդությունների կամ վնասատուների ի հայտ գալու, ինչպես նաեւ անասունների եւ թռչունների զանգվածային հիվանդությունների կամ մարդկանց եւ կենդանիների համար նույնանման վտանգ ներկայացնող հիվանդությունների տարածման սպառնալիքի դեպքում հյուպատոսական հիմնարկի ղեկավարն այդ մասին անհապաղ տեղյակ է պահում Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությանը: Հոդված 57. Հյուպատոսական հիմնարկի ղեկավարը Հայաստանի Հանրապետություն մուտք գործելու թույլտվություն ստացած անձանց տեղեկացնում է Հայաստանի Հանրապետություն մուտք գործելու ժամանակ կենդանիների, հումքի եւ կենդանական ծագում ունեցող մթերքների վերաբերյալ անասնաբուժական հավաստագիր ներկայացնելու անհրաժեշտության մասին, ինչպես նաեւ սերմեր, կենդանի բույսեր, տնկիներ, մրգեր եւ բանջարեղեն Հայաստանի Հանրապետություն բերելու կանոնների մասին: ԲԱԺԻՆ V