Հոդված 3.Քաղաքացիական պաշտպանության համակարգը
Քաղաքացիական պաշտպանության համակարգը ներառում է պետական կառավարման եւ
տեղական ինքնակառավարման մարմինները, կազմակերպությունները:
Գ Լ ՈՒ Խ 4. ՔԱՂԱՔԱՑԻԱԿԱՆ ՊԱՇՏՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՂԵԿԱՎԱՐՈՒՄԸ
Հոդված 7.Քաղաքացիական պաշտպանության նախապատրաստական միջոցառումները Քաղաքացիական պաշտպանության նախապատրաստական միջոցառումներն են՝ ա) քաղաքացիական պաշտպանության ուժերի ստեղծումը, պատրաստումը եւ մշտական պատրաստվածության ապահովումը. բ) քաղաքացիական պաշտպանության տեսանկյունից՝ բնակավայրերի, գործառնական այլ տարածքների գլխավոր հատակագծերում եւ մանրամասն հատակագծման նախագծերում հատուկ, կարեւորագույն նշանակության օբյեկտների գործունեության կայունության ապահովումը եւ նպատակահարմար տեղաբաշխումը. գ) շենքերի, շինությունների, ինժեներական ցանցերի, հիդրոտեխնիկական կառույցների, տրանսպորտային հաղորդակցության ուղիների եւ մայրուղիների շինարարության անվտանգության ու հուսալիության ապահովումը. վտանգավոր օբյեկտների անվտանգ գործունեության ապահովումը. դ) կառավարման, կապի ու ազդարարման համակարգերի հիմնումը եւ դրանց բնականոն գործունեության ապահովումը. ե) պետական, պետական կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների (այսուհետ՝ կառավարման մարմիններ) ու կազմակերպությունների պատրաստումը եւ բնակչության ուսուցումը. զ) ճառագայթային, քիմիական ու մանրէաբանական իրավիճակի մշտական հսկողության համակարգի ստեղծումը եւ գործունեության ապահովումը. է) կառավարման մարմինների եւ բնակչության իրազեկման ապահովման համակարգի հիմնումը. ը) պաշտպանական կառույցների շինարարությունը եւ պահպանումը. թ) անհատական պաշտպանության միջոցների ու քաղաքացիական պաշտպանության նպատակով այլ գույքի անհրաժեշտ պաշարների կուտակումը եւ պահպանումը. ժ) սննդամթերքի, բժշկական ու նյութատեխնիկական անհրաժեշտ պաշարների ստեղծումը եւ պահպանումը. ժա) քաղաքացիական պաշտպանության պլանների մշակումը: Սույն հոդվածում նշված միջոցառումներն իրականացվում են Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով: Հոդված 8.Քաղաքացիական պաշտպանության հիմնական միջոցառումները Քաղաքացիական պաշտպանության հիմնական միջոցառումներն են՝ ա) կառավարման մարմինների եւ բնակչության ազդարարումը. բ) տարահանումը եւ տեղաբաշխումը. գ) պատսպարումը. դ) անհատական պաշտպանության միջոցներով բնակչության ապահովումը. ե) քողարկումը. զ) փրկարարական աշխատանքների իրականացումը. է) բժշկական ապահովումը. ը) հակահրդեհային ապահովումը. թ) վտանգավոր տարածքների բացահայտումը, վնասազերծումն ու վարակազերծումը ճառագայթային, քիմիական եւ մանրէաբանական միջոցներից. ժ) բնակչության կենսագործունեության ապահովումը. ժա) զոհվածների հաշվառումը եւ հուղարկավորումը. ժբ) շրջակա միջավայրի, ջրի, սննդամթերքի վիճակի ու վարակվածության դիտարկման եւ հսկողության մշտական իրականացման ուժեղացումը. ժգ) կառավարման մարմինների եւ բնակչության իրազեկման ապահովումը. ժդ) քիմիական, ճառագայթային եւ մանրէաբանական ապահովումը. ժե) անհետաձգելի վթարավերականգնողական աշխատանքների կատարումը. ժզ) հասարակական կարգի ապահովումը, ինչպես նաեւ հատուկ, կարեւորագույն նշանակության օբյեկտների պահպանման ուժեղացումը. ժէ) նյութատեխնիկական պաշարների, տրանսպորտային եւ այլ միջոցների նպատակային օգտագործման ապահովումը. ժը) փրկարարական աշխատանքների կազմակերպման ու իրականացման համար կապի հանրապետական, գերատեսչական եւ տեղական ցանցերի առաջնահերթ օգտագործումը: Սույն հոդվածում նշված միջոցառումներն իրականացվում են Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով: Գ Լ ՈՒ Խ 4. ՔԱՂԱՔԱՑԻԱԿԱՆ ՊԱՇՏՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՂԵԿԱՎԱՐՈՒՄԸ Հոդված 9.Քաղաքացիական պաշտպանության ղեկավար կազմը