Հոդված 3.Պալատների մասին օրենսդրությունը
Պալատների մասին օրենսդրությունը կազմված է Հայաստանի Հանրապետության
Սահմանադրությունից, Քաղաքացիական օրենսգրքից, սույն օրենքից եւ իրավական այլ
ակտերից:
Հոդված 6.ՀՀ ԱԱՊ-ի գործառույթները ՀՀ ԱԱՊ-ն, բացի սույն օրենքով պալատներին վերապահված գործառույթներից, իրականացնում է նաեւ հետեւյալ գործառույթները` ա) համակարգում է ԱԱՊ-ների գործունեությունը, ներկայացնում է Հայաստանի Հանրապետության պալատների համակարգը ինչպես հանրապետությունում, այնպես էլ օտարերկրյա պետություններում. բ) կարող է մասնակցել ձեռնարկատերերի շահերին առնչվող Հայաստանի Հանրապետության օրենքների եւ իրավական այլ ակտերի նախագծերի մշակմանը. գ) Հայաստանի Հանրապետության կառավարության առաջարկությամբ եզրակացություններ կամ առաջարկություններ է ներկայացնում հանրապետության տնտեսության զարգացման հարցերով. դ) միջազգային առեւտրային պայմանագրերի եւ Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերի դրույթներին համապատասխան վկայում է անհաղթահարելի ուժի հանգամանքները (ֆորս-մաժոր), ինչպես նաեւ հանրապետությունում ընդունված գործարար շրջանառության սովորույթները. ե) սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության այն առեւտրային կազմակերպությունների եւ անհատ ձեռնարկատերերի ոչ պետական գրանցամատյանի վարման կարգը, որոնց ֆինանսատնտեսական վիճակը վկայում է հանրապետությունում եւ օտարերկրյա պետություններում ձեռնարկատիրական գործունեության մեջ նրանց հուսալի եւ վստահելի գործընկեր լինելու մասին. զ) (ենթակետն ուժը կորցրել է 20.05.05 ՀՕ-118-Ն) է) տալիս է ապրանքների ծագման սերտիֆիկատներ եւ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով պատասխանատվություն է կրում դրանց արժանահավատության համար: Ապրանքների ծագման սերտիֆիկատների տրամադրման կարգն ու վճարի չափը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը. ը) մասնակցում է փոքր եւ միջին ձեռնարկատիրության աջակցության պետական ծրագրերի մշակմանն ու իրականացմանը. թ) տրամադրում է ԱՏԱ կառնետ (ժամանակավոր ներմուծման գրքույկ) հավաստագրեր՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով։ ԱՏԱ կառնետ հավաստագրերը ժամանակավոր ներմուծման փաստաթղթեր են, որոնք օգտագործվում են ապրանքների ժամանակավոր ներմուծման համար, բացառությամբ տրանսպորտային միջոցների. ժ) իրականացնում է պետական (մունիցիպալ) գնումների համար առանձին տեսակի ապրանքների ծագման երկրի որոշման կանոններով նախատեսված՝ Հայաստանի Հանրապետությունում արդյունաբերական արտադրանքի արտադրության պայմանների, արտադրական եւ տեխնոլոգիական գործողությունների կատարման փորձաքննություն եւ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով պատասխանատվություն է կրում փորձաքննության ակտի եւ դրանում պարունակվող տեղեկատվության արժանահավատության համար: Փորձաքննության ակտի տրամադրման կարգն ու վճարի չափը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը։ (6-րդ հոդվածը փոփ. 20.05.05 ՀՕ-118-Ն, լրաց. 14.09.22 ՀՕ-351-Ն, 01.03.23 ՀՕ-37-Ն) (14.09.22 ՀՕ-351-Ն օրենքն ունի անցումային դրույթ) (01.03.23 ՀՕ-37-Ն օրենքն ունի անցումային դրույթ)